а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

става

(се) ставаат; ставал, ставале; ставен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1454
стави
Англиски: put Албански: vë, vendos
Примери:
Секогаш го ставал шеширот и бастунот на исто место.
Тој го ставаше во таква положба.
Ставаат водовод.