а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стабилизира

стабилизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22079
1. Направи, прави нешто да стане стабилно, заздрави, заздравува.
Англиски: stabilize Албански: stabilizoj
Примери:
стабилизира цени
2. (се стабилизира) Стане, станува стабилен.
Англиски: stabilize Албански: stabilizohet
Примери:
Веќе се стабилизира стопанството.