а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срути

(се) срутат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) сруши
Англиски: demolish
Употреба: Ретко
Примери:
Ја срутија старата камена ограда.
Се срути земја над нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК