а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срони

сронат; сронил; сроне
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9263
1. одрони, изрони
Англиски: crumble Албански: shkërmoq
Примери:
Ја срони земјата.
2. (се срони) се осипе, се изрони
Англиски: crumble Албански: shkërmoqet, shembet
Примери:
Се срони брегот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК