а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

среќава

(се) среќаваат; среќавам, среќаваме; среќаваа
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1701
(се) сретне
Англиски: meet
Примери:
Среќаваше разни луѓе.
Ќе среќава непредвидени тешкотии.
Се среќава само во јужните области.