а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

среќавање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9542
1. (се) среќава
Англиски: encounter Албански: takim
Примери:
среќавање отпор.
2. средба
Англиски: encounter Албански: takim
Примери:
неочекувано среќавање
(спорт.) пријателско среќавање
(спорт.) Среќавање на најдобрите екипи.