а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сретсело

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3234
1. средина на селото
Англиски: mid village Албански: qendër e fshatit
Употреба: Архитектура и градба
2. Место во средината на селото, место на селски собири, селски поштад.
Англиски: gathering point Албански: qendër e fshatit
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Панаѓур на сретсело.
Сретселото се исполни со гајдаџии и тапанџии.
Слегуваме надолу, кон сретсело.
На сретсело тапан чука.
Изведенки
сретселски прид.
сретселскиот