а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срета

Вид збор: Именка, женски род
средба
Англиски: encounter
Употреба: Народна поезија
Примери:
Нешто ми срета не срети, / ни си намера намери.