а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сребрее

сребреат; сребреј, сребрејте; сребрееше, сребрееја; сребреел; сребреејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За коса, брада - почнува да побелува.
Англиски: grey Албански: zbardhet
Примери:
Сфати кога косата почна да му сребрее.
2. Придобива сребрена боја, сребрен блесок.
Англиски: become silvery Албански: zbardhem, thinjem
Примери:
Сребрее езерото.
3. (се сребрее) Се изделува со својата сребрена боја.
Англиски: silver Албански: bëhet e argjent
Примери:
Се сребрееше Вардар пред него.