а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спротивно

Вид збор: Прилог
Ранг: 1852
спротивен
Англиски: opposite Албански: kundërt
Примери:
Постапи сосем спротивно од договореното.
(разг.) Спротивно на (од).
Во спротивно, дијалогот ќе се смета за мртов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК