а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спротивен

спротивна
Вид збор: Придавка
Ранг: 2763
1. Расположен на обратната страна, кој оди во обратен правец.
Англиски: opposite
Примери:
Дувна спротивен ветер.
Спротивна страна.
Спротивен правец.
2. Кој е сосем поинаков, кој се разликува наполно.
Англиски: opposite
Примери:
Спротивни мислења.
Спротивни карактери.
(разг.) Во спротивен случај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК