а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спречкува

(се) спречкуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 55219
(се) спречка
Англиски: quarrel
Примери:
Многу пати се спречкувавме околу некои негови мислења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК