а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спој

мн. споеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10253
1. сврзување, соединување
Англиски: junction Албански: lidhje, nyjë
Примери:
Спој со заварување.
2. Тоа што сврзува нешто, местото каде што е соединето нешто.
Англиски: joint Албански: nyjë, lidhje
Употреба: Технологија
Примери:
Спојот на цевките.
Попушти на спојот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК