а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спотаи

спотајат; спотаил; спотаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46248
1. Скрие пред други, зачува во себе.
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Не можеше да ги спотаи своите чувства.
2. (се спотаи) Се крие, се стреми да остане незабележан.
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Се спотаи зад грмушките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК