а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

способност

мн. способности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1378
1. Умеење да се изврши нешто.
Англиски: ability Албански: aftësi
Примери:
Беше ја загубил веќе способноста да се движи
способност за војска
2. (обично мн.) Природна склоност кон нешто.
Англиски: talent Албански: afinitet, talent
Примери:
музички способности
ретки способности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК