а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

способен

способни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1582
1. надарен, талентиран
Англиски: talented
Примери:
Способен професор.
Способно момче.
2. Погоден, употреблив за нешто.
Англиски: capable
Примери:
Способен за војска.
Способен за работа.
3. Кој е во состојба.
Англиски: able
Примери:
Не верував дека е спосооен за такво нешто.