а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спореден

споредна
Вид збор: Придавка
Ранг: 7201
Кој е помалу суштествен, кој не е основен; кој не е прв по своите достоинства.
Англиски: secondary
Примери:
Споредна улога.
Споредни задачи.
Спореден колосек.
Споредно занимање.
Споредна личност.