а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сподели

споделат, споделам; споделил; споделен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4272
1. Искаже пред некого свои мисли, чувства, преживеалици и сл.
Англиски: share Албански: ndaj
Примери:
Сакаше да сподели мисли со некого.
Имам уште една голема дилема што сакам да ја споделам со вас.
2. Подели чувства со некого.
Англиски: sympathize Албански: ngushulloj
Примери:
Сподели болка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК