а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спогодба

мн. спогодби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4612
1. заемна согласност, заемен договор
Англиски: agreement Албански: marrëveshje
Примери:
Најпосле постигнавме спогодба.
Во спогодба со него.
2. Договор кој установува заемни услови во нешто.
Англиски: contract Албански: marrëveshje, kontratë
Употреба: Дипломатија , Правда
Примери:
Меѓународна спогодба.
Трговска спогодба.
Врз основа на спогодбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК