а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

список

мн. списоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2929
Листа, попис на имиња, предмети, поими.
Англиски: list
Употреба: Административен термин
Примери:
избирачки списоци
платен список
Избрише од список.
Внесе во список.
Изведенки
списоче ср.
мн. списочиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК