а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спилест

спилести
Вид збор: Придавка
Ранг: 43292
Кој се состои од спили, кој изобилствува со спили.
Англиски: rocky
Употреба: Геологија
Примери:
Спилести ридови.