а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спечали

спечалат; спечалил; спечален
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5457
1. Добие со труд пари, имот и сл.
Англиски: earn Албански: fitoj
Употреба: Економија
Примери:
Спечалил многу пари.
Си спечалиле големо богатство.
2. Добие нешто непријатно, непожелно.
Англиски: earn Албански: fitoj, meritoj
Употреба: Иронично
Примери:
Спечали казна.
Ќе спечали болест.