а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спахија

мн. спахии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15422
1. Феудален коњаник во Турското Царство.
Англиски: horseman Турски: sipahi Албански: spahi
Употреба: Воен термин , Историја , Нестандарден збор
2. Феудален земјопоседник во Турското Царство.
Турски: sipahi Албански: spahi
Употреба: Економија , Историја
Изведенки
1. спахијка ж.
мн. спахијки
2. спахиче ср.
мн. спахичиња
дем. и хип.
3. спахиски прид.
спахискиот