а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спахилак

мн. спахилаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49440
1. Звање, достоинство на спахијата.
Турски: sipahilik Албански: spahillëk
Употреба: Историја , Нестандарден збор
2. Имот, посед што му припаѓа на спахијата.
Турски: sipahilik Албански: spahillëk
Употреба: Економија , Историја