а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спас

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1518
1. Спасување од незавидна состојба.
Англиски: rescue Албански: shpëtim
Примери:
Лекот беше спас за мене.
2. Име на црква.
Англиски: saviour Албански: shpëtimtar
Примери:
Црквата Св. Спас е еден од најзначајните споменици на културата во Скопје.