а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сој

мн. соеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3568
род, потекло, вид
Англиски: sort Турски: soy
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие се од ист сој.
Од господски сој.
Од долен сој.
Риби од разен сој.
Од сој.
(разг.) Кучешки (кучински) сој.