а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сојтарија

мн. сојтарии
Вид збор: Именка, машки род
крадец, џепчија
Англиски: looter
Употреба: Архаизам
Примери:
Се собрале курнази, сојтарии, итреци и измамници.