а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сојлија

Вид збор: Придавка
Кој е од добар сој.
Англиски: racy
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Сојлија жена.
Сојлија крава.