а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соја

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26658
1. Растение со зрнести плодови во мешунки што се користат за исхрана.
Латински: Ѕоја hispida Англиски: soya Албански: sojë
Употреба: Ботаника
2. Семето од ова растение што се користи во исхраната како замена за протеините од животинско потекло.
Англиски: soya Албански: sojë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Млеко од соја.
3. Греди што поддржуваат домашна лоза.
Употреба: Дијалектен збор