а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сочувство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4157
Пресретлив однос кон туѓите страдања.
Англиски: sympathy Албански: ngushllim
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Му изрази сочувство.
длабоко сочувство