а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соучествува

соучествуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35661
1. Учествува заедно со некого во некоја работа.
Англиски: participate Албански: participoj, marr pjesë
Примери:
Соучествуваше во нападот на мирните граѓани.
2. сочувствува
Англиски: sympathize Албански: ngushulloj
Употреба: Ретко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК