а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сос

мн. сосови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3048
1. Вид каша.
Англиски: sauce Албански: salcë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Доматен сос.
Ќофте во сос.
2. Смес од сенешто; неудобна ситуација.
Англиски: mess Албански: telashe, rrëmujë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се наоѓа во сос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК