а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состојба

мн. состојби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 355
1. Положба во која некој или нешто се наоѓа; физичка или душевна расположба.
Англиски: condition Албански: gjendje
Примери:
Се наоѓа во добра состојба.
Каква е состојбата на работите?
бројна состојба
првобитна состојба
економска состојба, финансиска состојба
тешка состојба
здравствена состојба, во бесвесна состојба
Состојба на времето.
Состојба на водата.
Состојба на готовност.
имотна состојба, семејна состојба
состојбата во реалниот свет
во напрегната состојба
течна состојба, цврста состојба
состојбата со дрвниот фонд
(разг.) Тој е во состојба да го направи тоа.
2. Во физиката - вид на материјата.
Англиски: state Албански: gjendje
Употреба: Физика
Примери:
Во цврста агрегатна состојба.