а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сосипе

сосипат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нанесе голема штета, запусти, растури.
Англиски: devastate Албански: shkatërroj
Примери:
Феудалните војни ги сосипаа селаните.
Го сосипа болеста.
2. (се сосипе) Се истроши, физички, духовно и сл.
Англиски: overspend Албански: raskapitem
Примери:
Се сосипа од пари давање.
Се сосипа од многу работа.
3. (се сосипе) се исипе, се истури
Англиски: spill Албански: derdhet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи