а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сосем

Вид збор: Прилог
Ранг: 559
1. До крајна степен, наполно.
Англиски: entirely
Примери:
Тогаш беше сосем здрав.
Заборави сосем дека треба да му се јави.
Сосем нова ситуација.
Сосем така.
Сосем на исток.
Сосем внатре.
2. При одречување - никако, ни најмалу.
Англиски: totally
Примери:
Сосем не сака да чуе.
Сосем не јаде.