а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соседски

соседска
Вид збор: Придавка
Ранг: 28551
1. Кој му припаѓа на сосед, соседов.
Англиски: neighboring
Примери:
Соседска ограда.
Соседски деца.
2. Кој се однесува на сосед.
Англиски: neighboring
Примери:
Соседски односи.