а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соса

(се) сосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22861
1. засолне, спаси, избави
Англиски: save Албански: strehoj, shpëtoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
(нар. поез.) По трага им потера достигна,/ и се чудат триесет јунаци,/ каде да се јунаци сосаат.
2. истроши, сврши
Англиски: spend Албански: harxhohem, kryej, sos
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Дните не ќе се сосаат, а ние ќе се сосаме.