а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сорта

мн. сорти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7118
1. Разновидност на некое културно растение.
Англиски: sort Албански: shumëllojshmëri
Употреба: Разговорно
Примери:
Неколку сорти тутун.
Севозможни сорти јаболка.
2. Категорија, разред, класа на нешто по квалитет.
Англиски: quality Албански: kategori, lloj
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Стоки од секоја сорта.
Полоша сорта.
3. Вид, род на нешто.
Албански: lloj, soj
Употреба: Разговорно
Примери:
Од која сорта е детево?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК