а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сопруг

мн. сопрузи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2686
1. Маж во однос на жената со која е во брак.
Англиски: spouse Албански: bashkëshort
Употреба: Правда
Примери:
Самата си го избра сопругот.
Не го сакаше својот сопруг.
2. (само мн. сопрузи) Маж и жена сврзани со брак.
Англиски: married couple Албански: bashkëshortë
Употреба: Општество
Примери:
Сопрузите добро си живееја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК