а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соперничи

соперничат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се натпреварува со некого; се стреми да ја добие љубовта на некоја жена односно маж.
Англиски: rival Албански: rivalizoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Соперничат на зеленото поле.
Глупаво беше да соперничи со него.
2. Не отстапува во достоинство, квалитети.
Англиски: compete Албански: hahem, konkuroj
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
По раскош можеше да им соперничи на големите градови.