а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сопа

мн. сопи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52781
стап
Англиски: stick Турски: sopa
Употреба: Архаизам
Примери:
Трчал со сопата в рака.
Букова сопа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК