а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сопаше

сопашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21307
1. Симне појас, облека.
Англиски: untie Албански: zgjidh
Примери:
Го сопаша појасот.
Сопаши го детето.
Сопаше сабја, меч.
2. (се сопаше) Симне појас, облека од себе; се одврзе.
Албански: zgjidh
Примери:
Се сопаша и си легна.