а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сопартиец

мн. сопартијци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52828
Човек од иста партија, со исто политичко убедување.
Англиски: partisan
Употреба: Политика
Примери:
Тој напиша писмо до своите сопартијци во кое ги повика браќата и сестрите да тргнат во битка.
Изведенки
сопартијка ж.
мн. сопартијки