а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сообразен

сообразни
Вид збор: Придавка
Ранг: 34214
Кој се согласува со нешто, кој е во согласност, соодветен.
Англиски: adequate, suitable
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Сообразно решение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК