а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сончоглед

мн. сончогледи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10297
1. Едногодишно маслодајно растение со големи жолти цветови кои во текот на денот го следат движењето на сонцето.
Латински: Helianthus annuus Англиски: sunflower Албански: luledielli
Употреба: Ботаника
Примери:
Расцутел сончогледот.
2. Плодот на ова растение, семе од сончоглед.
Англиски: sunflower seeds Албански: fara luledielli
Употреба: Земјоделство
Примери:
Купив малку сончоглед.