а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сончев

сончеви
Вид збор: Придавка
Ранг: 1789
1. Што се однесува на Сонцето.
Англиски: solar Албански: soalr, diellor
Употреба: Астрономија , Физика
Примери:
Сончева енергија
Сончева светлина
Сончева топлина
Сончеви зраци
Сончев удар
Сончев часовник
(разг.) Сончевиот систем
2. Што е со сонце, со сончева светлина; изложен на сонце.
Англиски: solar Албански: solar
Примери:
сончев ден
сончево време
сончева страна
сончева соба
3. радосен, светол, среќен
Англиски: bright Албански: i ndritshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
сончеви слики
сончева насмевка
сончева иднина
Изрази
Сончев часовник - инструмент што го покажува времето со стрелки во форма на сенки што ги фрла сонцето врз бројченикот.
Изведенки
сончево прил.
Пример: Утре времето ќе биде сончево.