а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонча

сончаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13235
1. Изложи на сонце некого или некој дел од телото.
Англиски: sun Албански: rrezit
Употреба: Туризам
Примери:
Го сончаше по малу детето.
Ги сонча само нозете.
2. (се сонча) Изложи телото на сонце.
Англиски: bask Албански: rrezitem
Употреба: Туризам
Примери:
Цел ден се сонча на плажа.