а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонце

мн. сонца
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 216
1. Небесно тело што испушта светлина и топлина.
Англиски: sun Албански: diell
Употреба: Астрономија
Примери:
Земјата се врти околу Сонцето.
Затемнување на Сонцето.
(разг.) Заод на Сонцето (зајдисонце).
Изгрев на Сонцето.
2. Светлината и топлината на тоа тело.
Англиски: sun Албански: diell
Примери:
Се грее на сонце.
Се пече на сонце како гуштер.
3. Нешто многу мило.
Англиски: dear Албански: dritë, i dashur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Детето, сонцето мое.
Изрази
Ме (те, го, ...) фати сонцето - ми потемне кожата од сонце.
Сонце со заби - зимско сонце.