а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6425
1. спиење, мечтаење, чезнеење
Англиски: dreaming Албански: të ëndërruarit
2. симинање
Англиски: descending Албански: zbritje
Употреба: Дијалектен збор