а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сомун

мн. сомуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8079
1. Цел леб, обично купечки и со тркалеста форма.
Англиски: loaf Турски: somun Албански: somun, bukë
Употреба: Разговорно
Примери:
Топол сомун.
2. завртка, шраф
Англиски: nut Албански: vidhë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК